Çapraz Promosyon

Çapraz Promosyon (Cross Selling) dünyanın en yaygın satış pazarlama aracı olarak bilinen ve kullanılan sistemidir.

Kısaca önerme sistemi diyebileceğimiz bu sistem de amaç müşterilerinize bir üründen fazlasını gösterip tanıtmak ve satmak hedeflenir.

Düşük maliyetli ve verimli olmasından dolayı gerek dünya ’da gerek se Türkiye ’de en küçük şirketlerden en büyük şirketlere kadar kullanılır.

Aklınıza gelebilecek her şirket bir şekilde Çapraz promosyon uygulamasını satış pazarlama bölümünde kullanıyor, özellikle internet yaygınlaşmasından sonra Çapraz Promosyon sistemi önemini yükselterek korumuştur.

Haber siteleri, teknoloji siteleri, alışveriş siteleri kısacası her sektörden kullanılmaktadır.

Youtube, Google, Facebook gibi devler ve Ebay, Alibaba, Amazon ayrıca ülkemizde Gittigidiyor.com,Sanalpazar.com gibi alışveriş siteleri, bilinen bütün haber siteleri de Çapraz Promosyon sisteminden faydalanmakta ve kullanıcılarına bir ürünün ya da hizmetin yanında diğer hizmetlerini de tanıtmaktadırlar.

Sizde Eğer online satış sitelerinde ürünlerinizi pazarlıyorsanız Çapraz Promosyon sisteminden faydalanarak alıcılarınıza her bir ürün sayfanızda diğer ürünleri gösterip tanıtarak daha fazla müşteri ve satış elde edebilirsiniz.

Hali hazırda alışveriş siteleri satıcılar için maximum 4 ürüne kadar çapraz promosyon imkanı verirken, Expower.net Çapraz Promosyon uygulaması ile aynı sayfa da 50 ye yakın ürün için Çapraz Promosyon uygulayabilirsiniz ayrıca aynı sayfa içinde diğer kategorilerini ze müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Bütün bunları yaparken sayfalarınızı ve promosyon galerilerinizi zevkinize göre dizayn edip en kolay şekilde sayfalarınızda yayınlayabilirsiniz.

Sınırsız renk seçeneği, sayfa başına 50 ürün girişi, Track & Trace sistemi ile tıklanma ve görülme bilgisi ayrıca düzenlediğiniz galerilerin aynı anda bütün sayfalarınızda güncellenme özelliği ile Expower.net Çapraz Promosyon uygulaması satışlarınızı arttıran en iyi satıcı aracı olacaktır.

Expower.net Online Satıcıların Yeni Yardımcısı, Daha çok görüntülenme,Daha çok müşteri, Daha çok satış,Mutlu Satıcı ,Online Satış Elemanınız, İşe Başlamaya Hazır...

Çapraz Promosyon Uygulamaları bugün dünya çapında kendini kanıtlamış bütün şirketlerin uyguladığı en başarılı pazarlama ve satış araçlarının başında gelmektedir.

Bildiğiniz, aklınıza getirebileceğiniz bütün firmalar pazarlama ve satış departmanlarında çapraz promosyon sistemini uyguluyor.

Nedir ?

Çapraz promosyon sistemi, alıcılara daha fazla ürünü göstermenizi ve beraberinde daha fazla satış yapabilmenizi sağlayan "güçlü ve etkili bir pazarlama" aracıdır. Alıcı listelediğiniz bir ürünü incelerken dükkanınızda bulunan diğer ürünlerizi yada ilgilendiği ürünle ilgili diğer ürünlerinizi gösteren "satış elemanı" gibidir.

Kısacası tüketicilerin satın aldıkları ürünün yanında tamamlayıcı bir ürünü daha onlara satarak satışlarınızı artırmanızı sağlayan bir satış tekniğidir.

Bu sistem en büyük marketlerden en küçük bakkallara kadar veya en büyük giyim mağazalarından en küçük butiklere kadar uygulanmaktadır.

Bunun en bilinen örneği: “Hamburgerin yanına patates kızartması ister misiniz?” sorusu olarak bilinir. Başka bir örnek ile anlatmak gerekirse, bir televizyon yada cep telefonu alacaksınız, ödeme sırasında satış görevlisi size sigorta isteyip istemediğinizi soruyor ve siz de sigortayı almak istediğinizi belirttiğinizde bu durumda satış personeli çapraz satışı uygulamış oluyor. Başka bir örnek vermek gerekirse bilgisayar alıyorsunuz ve görevli kişi sizin ileride ihtiyaç duyabileceğiniz aksesuarları satış sırasında öneriyor ve siz de bu ürünleri satın aldığınız takdirde satıcı yine cross selling yapmış oluyor.

Kısaca şirket veya satıcı kişi müşteriyi ekstra ürün ve aksesuar almaya teşvik ederek onu daha çok ürün almaya yönlendirdiği zaman çapraz satış tekniğinden faydalanmış oluyor.

Neden ?

Yapılan araştırmalar çok net olarak gösteriyor ki, promosyon teknikleri, artık pazarlamanın vazgeçilmez araçlarından biridir ve çapraz satış yöntemi diğer tanıtım yöntemleriyle karşılatırılamayacak kadar ucuzdur.

Bu yöntem ile Alıcılarınız ile aynı anda birden çok kanaldan iletişim kurabilir ve kampanyalarınızda farklı kanalları farklı amaçlar için kullanabilirsiz.

Satış piyasası içindeki farklı ve yoğun promosyon aktiviteleri içinde rakiplerinizin arasından sıyrılmak, hedef kitlenize mesajınızı doğru şekilde vermek ve bir ürün üzerinden diğer ürüblere dikkat çekmekte çapraz satış tekniği en doğru yöntem olarak değerlendirilmektedir..

Çapraz promosyonlar satışlarınızı 2 şekilde artırır:

  • Bir alıcıya birden fazla satış - Sizden ürün satın alan bir alıcı, diğer ürünlerinizi ve özellikle de aldığı ürünü tamamlayıcı bir ürün gördüğünde, bunu da satın alma ihtimali çok yüksektir.
  • Yüksek tutarlı ürünlerin satışı - Benzer ürünlerinizle ilgilenen bir alıcı, daha yüksek tutarlı ürünlerinizle de ilgilenip satın alabilir.

Bu yöntemi uygulamanın nedeni ise, asıl promosyonda olan ürün göreceli olarak düşük fiyat ile sunulduğundan, kar oranı düşük olabilir, bu nedenle ortalama karlılık oranını arttırabilmek amacı ile (en azından çok düşmemesini sağlamak için) bu yönteme başvurulur. Her ne kadar promosyona sokulan bir ürün olsa da ikincil ürünün kar oranı nispeten daha yüksektir.

Kimler için ?

Siz de eğer Gittigidiyor'da ürünlerinizi pazarlıyor ve satışlarınızda artış sağlamak istiyorsanız Expower.net çapraz promosyon uygulaması tam size göre.

Bir yada birkaç online satış sitesinde satışta olan ürünleriniz varsa bu çapraz promosyon sisteminden yararlanarak işinizi ileriye taşıyabilirsiniz.